Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kobbertyve blev afsløret via GPS

Mandag 30. august 2010 kl: 09:28
Af: Jesper Christensen

Der kan gemme sig meget i en bunke skrot. Det er der mange, der ved. Også de mere langfingrede. En af dem fik uvidende en GPS-sender med sig fra et indbrud, og så stod politiet pludselig i døren

Der skulle ikke mere til at fange en skrot-tyv, end en lille GPS sender gemt i en bunke kobberskrot. Et skrotfirma i Skaraborg-området et par hundrede kilometer nord for Örebro i Midtsverige havde i længere tid haft mistanke om, at der var natlige gæster, som stjal af varelageret. Derfor gemte de en lille GPS-sender fra firmaet GPS Logik AB i en bunke kobberskrot, som man sætter en krog på en godbid, når man er ude at fiske.
Kort efter var der bid. Tyven fik GPS-senren med sig hjem og vips, så kunne skrotfirmaet lede politiet på sporet af tyven.
Hos tyven fandt politiet også et større lager af andre tyvekoster.

Firmaet GPS Logik AB, der holder til i Skövde, leverer en række serviceydelser og systemer, der udnytter mulighederne med GPS-systemer, til blandt andet transportvirksomheder.


Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Maj kom ud med to færre nyregistreringer end sidste år
- Maj i år lå én under maj sidste år
- Batteri-elektriske lastbiler over 16 tons er gået fra 60 til 152
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 9,8 procent
- Fire fire-akslede tiptrailere er bygget til asfalttransport
- Udstationeringssatser bliver opdateret pr. onsdag 1. juli
- Svensk-dansk postkoncern bygger ny terminal i Nordsverige
- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Netløsning kan løfte elektrificering et skridt frem
- Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik
- Når man ikke kan køre under...

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst