Letbane håber på ny sikkerhedsgodkendelse i næste uge
Torsdag 11. juni 2026 kl: 13:49
Af: Jesper ChristensenOdense Letbane har opgivet håbet om at få en ny sikkerhedsgodkendelse i denne uge, stå letbanedriften kan genoptages ad skinnervejen under to gangbroer på Nyt OUH. Siden fredag 22. maj har letbanen i Odense kørt med stærkt reduceret kapacitet, fordi sikkerhedsgodkendelsen af gangbroerne blev fjernet sammen med midlertidige understøttelser
Torsdag oplyser Odense Letbane, den uvildige assessor, der skal gennemgå dokumentationen for, at de to gangbroer lever op til sikkerhedskravene, som hidtil ventes at være færdig med gennemgangen i denne uge, hvorefter letbaneoperatøren Keolis kan sende dokumentationen videre til endelig godkendelse hos Trafikstyrelsen, som så kan udstede en ny sikkerhedsgodkendelse til Odense Letbane, hvorefter Keolis igen kan køre letbanetog under de to gangbroer.
Hos Odense Letbanes er vurderingen, at letbanedriften tidligst vil kunne genoptages i begyndelsen af uge næste uge.
Odense Letbane oplyser videre, at interne forhold hos det tyske specialtransportfirma, der de seneste aftner og nætter har kørt letbanetog fra letbanens service- og vedligeholdelsescenter syd for Nyt OUH og uden om den manglende sikkerhedsgodkendelse af de to gangbroer, har betydet, at den planlagte transport af flere togsæt onsdag og torsdag er blevet rykket til torsdag og fredag.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tog-værksted til nye el-tog er færdigt
- Politiet har sigtet to personer efter togulykke på Gribskovbanen
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Busser erstatter aflyste tog i Nordsjælland
- Lokale tog i Nordsjælland er aflyst fra torsdag aften
- Dokumentation for sikkerheden ved to gangbroer er sendt af sted
- Midttrafik belønner busselskaber for høj kundetilfredshed
- Letbanetog kører flere gange om søndagen
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





