Rederi-koncern vil fyre omkring 2.000 medarbejdere
Onsdag 14. oktober 2020 kl: 19:00
Af: RedaktionenDanske A.P. Møller - Mærsk A/S forventer at få en omkostning på omkring 630 millioner kroner i årets tredie kvartal på grund af en omstrukturering i Ocean og Logistics & Services, der betyder, at omkring 2.000 af koncernens medarbejdere bliver skåret væk. Omstruktureringen blev varslet 1. september
A.P. Møller - Mærsk A/S oplyser videre, at koncernen på baggrund af foreløbige og ikke reviderede tal ventes af få en omsætningen i årets tredie kvartal på 9,9 milliarder dollar (cirka 62,5 milliarder kroner), og at EBITDA før omkostninger i forbindelse med omstrukturering og integration bliver på 2,4 milliarder dollar (cirka 15,2 milliarder kroner). drevet af en fortsat øget efterspørgsel og omkostningsforbedringer.
Koncernen peger i den forbindelse på, at godsmængderne i Ocean faldt med ca. 3 procent i tredie kvartal 2020 sammenlignet med sidste år, hvilket er noget bedre end det forventede fald på 5 procent.
I lyset af det forventede resultat for tredie kvartal 2020 og det nuværende indtjeningsmomentum på tværs af forretningerne, forventer A.P. Møller - Mærsk A/S, at EBITDA for hele året 2020 vil blive i omegnen af 47,3 - 50,5 milliarder kroner før før omstrukturerings- og integrationsomkostninger.
Koncernen fremhæver, at de kommende kvartaler fortsat vil være påvirkede af corona-situationer verden over.
A.P. Møller - Mærsk A/S offentliggør resultatet for tredie kvartal 18. november 2020.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Rederiorganisation lægger kursen mod fremtiden
- Forberedelserne til nedsænkning af tunnelelementer i Femern Bælt er i gang
- Danmark er verdens niende største søfartsnation
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- Sagsbehandlingstider for søfarende er på et lavt niveau
- Godsomsætningen på havnen i Kolding satte rekord
- Sønderjyllands største havn melder om flere anløb - og travlhed
- Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- Færger på Øresund sejlede med flere passagere og biler
- Færger på Nordsøen havde mere fragt med i december
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



