Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rederi-koncern vil fyre omkring 2.000 medarbejdere

Onsdag 14. oktober 2020 kl: 19:00
Af: Redaktionen

Danske A.P. Møller - Mærsk A/S forventer at få en omkostning på omkring 630 millioner kroner i årets tredie kvartal på grund af en omstrukturering i Ocean og Logistics & Services, der betyder, at omkring 2.000 af koncernens medarbejdere bliver skåret væk. Omstruktureringen blev varslet 1. september

A.P. Møller - Mærsk A/S  oplyser videre, at koncernen på baggrund af foreløbige og ikke reviderede tal ventes af få en omsætningen i årets tredie kvartal på 9,9 milliarder dollar (cirka 62,5 milliarder kroner), og at EBITDA før omkostninger i forbindelse med omstrukturering og integration bliver på 2,4 milliarder dollar (cirka 15,2 milliarder kroner). drevet af en fortsat øget efterspørgsel og omkostningsforbedringer. 


Koncernen peger i den forbindelse på, at godsmængderne i Ocean faldt med ca. 3 procent i tredie kvartal 2020 sammenlignet med sidste år, hvilket er noget bedre end det forventede fald på 5 procent.


I lyset af det forventede resultat for tredie kvartal 2020 og det nuværende indtjeningsmomentum på tværs af forretningerne, forventer A.P. Møller - Mærsk A/S, at EBITDA for hele året 2020 vil blive i omegnen af 47,3 - 50,5 milliarder kroner før før omstrukturerings- og integrationsomkostninger.


Koncernen fremhæver, at de kommende kvartaler fortsat vil være påvirkede af corona-situationer verden over.


A.P. Møller - Mærsk A/S offentliggør resultatet for tredie kvartal 18. november 2020.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Havneselskab vil købe mindretalsaktionærer ud
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Ø-færge satte passagerrekord
- Flere sammenhængende oplæggerdage giver hurtigfærge fra Bornholm flere afgange
- Klargøring af ny el-færger tager endnu længere tid
- Samarbejdsorganisation har fået ny formand
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Fjordhavn konstaterer fremgang
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst