Kranen holder hvad den løfter op fra tømmerladet
Onsdag 1. juli 2020 kl: 13:15
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo har leveret en ny opbygning med en Hiab-kran og tømmerlad til AVAS - Aalborg Vognmandsforretning A/S
Kranen på AVAS’ nye lastbil - en tre-akslet Scania - er en Hiab X-HiPro 232 E-5 CD med fem hydrauliske udskud med en rækkevidde på 15,1 meter. Kranen inklusiv støtteben styres via en CombiDrive 3-radiostyring. Kontrolsystemet har derudover semi-automatisk kranstyring (CTC) og semi-automatisk parkering og udpakning.
Ladet er et tømmerlad med en indvendig ladlængde på ca. 7.450 mm med fem kæpstokke, to værktøjskasser og et manuel udtrækbar underkøringsværn i bagenden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand i Tørring tog to af samme slags med tip
- Forhandler accelererer salget af trailere
- Politi vinkede 90 lastbiler og busser ind til kontrol
- Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


