Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand medbringer truck til og fra Jelling

Torsdag 16. januar 2020 kl: 11:37
Af: Redaktionen

Vognmand medbringer truck til og fra Jelling

Opbyggervirksomheden Sawo’s afdeling i Sørup har leveret en ny Moffett-medbringertruck til vognmand Torben Karlskov i Jelling

Medbringertrucken - en rød M4 25.3 NX - er leveret med friløft-mast med løftehøjde på op til 3.400 mm. Friløftet på 1.200 mm betyder, masten ikke hæves, før dens løft overstiger en højde på 1.200 mm. 


Derudover er medbringertrucken leveret med udskydergafler, 27-tommer dæk forrest og 23-tommer bagerst. 


Vognmand Torben Karlskov’s lastbiler kan medbringe Moffett-medbringertrucken, når der er behov for selv at have grej med til af- og pålæsning hos afsendere og modtagere af gods.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Samarbejdet med Forsvaret skal op i gear
- Færger sejlede med flere passagerer
- Containerskibe sejlede mere gods direkte mellem Sverige og Asien
- Nyt vogntog med kran har 600 heste i 17-liters motor
- Korntiptrailer kan rumme 61,5 kubikmeter
- Godt hver tredie bilist bliver nervøs ved jernbaneoverskæringer
- Flydende beton løb ud over kanten
- Personbil kørte ind i siden af lastbil
- Kranproducent har opnået forkøbsret på areal i Galten
- Tunge elektriske lastbiler rækker længere
- Transportministeren skal svare på spørgsmål om indtægter fra vejafgifter
- Beskæftigelsesministeren finder ikke Arbejdstilsynets indsats tilfredsstillende

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst