TUR’s bestyrelse har fået to nye medlemmer
Fredag 15. november 2019 kl: 10:50
Af: RedaktionenBestyrelsen i TUR - Transporterhvervets Uddannelser - som består af 14 medlemmer fordelt mellem arbejdstager- og arbejdsgiverrepræsentanter, har fået to nye medlemmer. Ole Christensen, der er formand for 3F Randers, afløser Bjarne Høpner, mens Jakob Lykke, der er formand for 3F Transport Esbjerg, afløser for Peter Bæk
Om de to nye medlemmer af TUR’s bestyrelse:
Jakob Lykke er ansat som formand for 3F Transport i Esbjerg, hvor han overenskomstdækker arbejdspladserne indenfor transportsektoren i Esbjerg og Fanø kommune. Desuden har han forskellige bestyrelsesposter i blandt andet AMU-vest og Rybners LUU med faglige ansvarsområder som ungdomsansvarlig til Ligestillings- og mangfoldighedsnetværk. Tidligere har Jakob Lykke været underviser i fagbevægelsen gennem flere år samt forstander på Esbjerg Højskole og Langsøhus.
Jakob Lykke repræsenterer 3F i TUR’s bestyrelse.
Ole Christensen er formand for 3F Randers. Ole Christensen er tidligere udlært som automekaniker og har været tillidsrepræsentant på Brødrene Dahl centrallageret i 14 år (1996-2009). I 2009 blev Ole Christensen valgt til formand i 3F Transport i Randers og blev i 2010 valgt til formand for afdelingen i Randers. Desuden arbejder han som næstformand i Tradium og LO Randers og er bestyrelsesmedlem i Transportgruppen i 3F forbundet samt hovedbestyrelsesmedlem i 3F.
Ole Christensen repræsenterer 3F i TUR’s bestyrelse og er desuden medlem af brancheudvalget for Lager og Terminal.
Følgende er medlemmer af TURs bestyrelse:
Arbejdstagerrepræsentanter:
- Fagligt Fælles Forbund - 3F
- Forhandlingssekretær Kim Poder, København (næstformand)
- Konsulent Leif Michael Larsen, København
- Forhandlingssekretær Tina Petersen, København
- Formand Jakob Lykke, Esbjerg
- Formand Ole Christensen, Randers
- Næstformand 3F Københavns Chauffører, Harald Fabricius
- Forbundsnæstformand Preben Pedersen, Valby
Arbejdsgiverrepræsentanter
- DI - Organisation for erhvervslivet
- Chefkonsulent Michael Boas Pedersen, København (formand)
- Branchedirektør Lars William Wesch
- Chefkonsulent Marie-Louise Lindeløv
- Program og personaleleder Maiken Lykkegaard, DSB, København
- Head of HR Legal Christian Carlsen, Arriva A/S
- Chefkonsulent Marianne Kragh
- Uddannelseschef John Braskhøj, Falcks Uddannelsescenter, Randers
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Lastbilbestande blev en smule mindre i februar
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Litauisk lastbilchauffør smuglede 125 kg kokain gemt i ombygget dieseltak
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





