Havn i Vendsyssel vil arbejde for FN's 17 Verdensmål
Tirsdag 25. september 2018 kl: 15:48
Af: RedaktionenHirtshals Havns bestyrelse har på sit seneste møde besluttet, at havnen skal have fokus på FN's 17 Verdensmål. Havnen skal i sin drift og sine udviklingsaktiviteter prioritere løsningsmodeller og investeringer, der understøtter de globale målsætninger
![]() |
En række af FN's 17 Verdensmål beskriver indsatsområder, som hver især skal bidrage til at kloden i fremtiden kan brødføde en voksende befolkning. Samtidig skal klodens ressourcer og naturværdier, som rent vand, ren luft og afgrøder, ikke spildes og ødelægges, så menneskeheden i fremtiden ikke vil have mulighed for at leve, eller drømme om at leve et frit liv med adgang til mad, undervisning og lighed.
- Det bliver stadig tydeligere, at vi alle har en forpligtelse i forhold til at sikre, at klimabelastningen og miljønedbrydningen bliver reduceret i fremtiden. Vi kan som havn ikke direkte bidrage til alle FN's 17 Verdensmål, men vi kan som en central spiller i logistiksektoren og i fiskeriet i Skandinavien være bevidste om, at blandt andet de samarbejder vi indgår i og de logistikløsninger, som vi er med til at formulere, bidrager til at reducere klimabelastningen, siger Hirtshals Havn’s bestyrelsesformand Anker Laden-Andersen i forlængelse af Hirtshals Havns beslutning om at arbejde for FN's 17 Verdensmål:
Stadig flere virksomheder og koncerner er bevidste om deres samfundsmæssige rolle og de forpligtelser, som hver enkelt har for at sikre bedre leveforhold for fremtidige generationer. Derfor bliver der stadig mere opmærksomhed på FN's 17 Verdensmål og en stor del af verdens havne har tilsvarende tilsluttet sig arbejdet med FN's 17 Verdensmål
- Det er ikke alene nok, at vi er bevidste om at reducere klimabelastningen for så vidt angår havnens egen drift, men vi skal også være bevidste om, at vi arbejder for et bedre klima og et renere miljø i et perspektiv, der rækker ud over vores egen matrikel. Vi er en havn, og vi har fokus på den effektive og vækstorienterede havnedrift. Dette forhindrer dog ikke, at vi har en reduktionen af klimabelastningen og vores forpligtelse til at levere en levedygtig klode videre til de kommende generationer, i baghovedet hver eneste dag, siger Anker Laden-Andersen.
Interesserede kan se mere om Hirtshals Havns indsats her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





