Traileren er tilpasset krantrækkeren og har ekstra stolpesæderækker
Tirsdag 21. februar 2017 kl: 11:39
Af: Redaktionen
En ny Broshuis-trailer er kommet til Præstø, hvor transportfirmaet Palles Kraner Aps har spændt for traileren og kørt ud på nye opgaver
Henrik Palle, der driver Palles Kraner Aps, har tidligere fået leveret trailere fra Broshuis og valgte denne gang en tre-akslet ligeud-trailer med styring på tredje aksel og løft på første aksel. Den nye trailer er opbygget og tilpasset en krantrækker med hensyn til koblingshøjde og længde.
Da Palles Kraner ApS kører med en del forskellige godstyper, er der monteret ekstra stolpesæderækker på tværs i bunden. Derudover er der mange godkendte og certificerede surringsringe i kantskinnerne.
Som noget ekstra er bagenden lavet så den kan skydes op til 2.000 mm ud ved hjælp af lufttryk og hydraulik. Når den er kørt ud, følger bagsmæk, baglygter og underkøringskofanger med.
Traileren blev inden slutlakeringen metalliseret.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





