Global logistikvirksomhed fra Hvidovre køber op Schweiz
Torsdag 14. september 2023 kl: 13:59
Af: Redaktionen
Stefan Zangger, ejer af Belglobe (tv), og Lars Syberg, administrerende direktør EMEA ekskusiv Nordics hos Scan Global Logistics.
Den danskbaserede transport- og speditionsvirksomhed, Scan Global Logistics A/S, der har hovedsæde i Hvidovre, har købt Belglobe i Schweiz for at få adgang til et nøglemarked i Europa
Scan Global Logistics peger på, at det er et logisk valg for en global logistikudbyder at ville etablere sig i Schweiz, der er kendt for sin effektive infrastruktur og fordelagtige nærhed til vigtige europæiske markeder - og er hjemmebasen for mange brancheførende og multinationale virksomheder i forskellige brancher.
Scan Global Logistics får ved at købe Belglobe GmbH tæt på tre årtiers markedstilstedeværelse og en stærk position inden for industrier som Pharma Healthcare og luksusforbrugsvarer i Schweiz, umiddelbar nærhed til multinationale virksomheders centrale indkøb og supply chain management samt kort afstand til store europæiske markeder som Tyskland, Frankrig, Italien og Østrig, hvilket muliggør effektiv distribution af varer over hele kontinentet.
Belglobe, der har hovedsæde i Avenches vest for Bern i den nordvestlige del af Schweiz, blev grundlagt i 1994 af Stefan Zangger. Belglobe tilbyder specielle logistikløsninger inden for temperaturstyret farmatransport (BelCool) og tilbyder kunderne højsikkerhedstransport af luksusvarer, såsom ure og smykker (BelSafe).
Derudover har Belglobe gennem årene opbygget en stærk position på det sydamerikanske marked, når det gælder luftfragttjenester.
Siden 2016 er SGL vokset fra at være til stede i 17 lande til 48 lande i dag. Målet er lokal repræsentation i 60 lande og tilstedeværelse i 24 ud af 25 af verdens største økonomier.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Lufthavn i sydjylland mister en række ruter - og får en ny
- Lufthavn i Grønland må igen håndtere luftfrat ti ludlandet
- Flere rejste til og fra Limfjordslufthavn
- Irsk lavprisflyselskab lukker base i Billund
- Knap to millioner fløj via København i januar
- Tyrkisk lavprisflyselskab vil flyve mellem Jylland og Tyrkiet
- Trafikstyrelsen har suspenderet luftfragt fra Nuuk til udlandet
- Containerterminal får landstrøm med 50 procents støtte fra EU
- Transport- og logistik-gruppe udvider inden for luft- og søtransport
- 29.882.553 rejsende fløj via Københavns Lufthavn sidste år
- Transportjuristen skriver om forhøjelse af ansvarsbegrænsningsbeløbene i Montreal-konventionen og Luftfartsloven
- 2024 endte seks procent under sidste år
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |