Odense er centralt placeret i driften
Tirsdag 31. januar 2023 kl: 10:19
Af: Redaktionen
For fire år siden søsatte man hos bus- og letbaneoperatøren, Keolis, en større udvidelse af driftsovervågningen i Odense, hvor man indlemmede de tre københavnske garager, Naverland, Stamholmen og Industriholmen, samt de tre sjællandske i Skibby, Helsinge og Slagelse. Det begyndte nytårsaften 2018 og var fra den første aften en succes
- både når man måler på antallet af bøder fra trafikselskabet Movia for for sent meldte/udgåede ture og forsinkelser. Men også for chaufførerne, som en betryggende sikkerhed for, at der altid var nogen med samme baggrund at komme i kontakt med. Indtil da havde man brugt Falck som et callcenter, hvor en medarbejder ud fra et action-card skulle prøve at guide chaufføren igennem et problem.
Interesserede kan læse hele artiklen om Keolis' driftsovervågning i Odense i Magasinet Bus 1 - 2023, som kan hentes her.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - 1 ud af 100 var europæiske
- Kontrakt om overhalingsspor ved Kalvebod i København er underskrevet
- Politiet søger fortsat vidner og videoovervågning
- Letbane er kommet et skridt tættere mod på normal drift
- Flere rejsende klager over forsinkede fly
- Bilproducent og taxi-selskab indleder samarbejde
- Togoperatør mangler personale og forlænger periode med færre tog
- Bus væltede i nordvest for Randers
- Tog kørte ind i træstammer
- Tre ud af fire busser er fra en kinesisk producent
- Togoperatør sælger flere billetter med direkte forbindelse
- Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




