Odense er centralt placeret i driften
Tirsdag 31. januar 2023 kl: 10:19
Af: Redaktionen
For fire år siden søsatte man hos bus- og letbaneoperatøren, Keolis, en større udvidelse af driftsovervågningen i Odense, hvor man indlemmede de tre københavnske garager, Naverland, Stamholmen og Industriholmen, samt de tre sjællandske i Skibby, Helsinge og Slagelse. Det begyndte nytårsaften 2018 og var fra den første aften en succes
- både når man måler på antallet af bøder fra trafikselskabet Movia for for sent meldte/udgåede ture og forsinkelser. Men også for chaufførerne, som en betryggende sikkerhed for, at der altid var nogen med samme baggrund at komme i kontakt med. Indtil da havde man brugt Falck som et callcenter, hvor en medarbejder ud fra et action-card skulle prøve at guide chaufføren igennem et problem.
Interesserede kan læse hele artiklen om Keolis' driftsovervågning i Odense i Magasinet Bus 1 - 2023, som kan hentes her.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - 81-årig motorcyklist stødte sammen med bus og mistede livet
- Kommunale ø-færger får støtte fra staten til at betale for dieselolie
- Grønlands nye internationale lufthavn i Ilulissat er blevet godkendt
- Region inviterer til debat om fremtidens transport
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul
- Taxichauffør kørte for hurtigt og fik sin bil beslaglagt
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Nyrenoveret banegård i Aarhus er klar til at blive fejret
- Busmesse i Italien har over 100 udstillere
- Til ungdommen
- Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
- Passagerer overfaldt buschauffør
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



