Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Danmark lancerer verdens første digitale skibsregister

Torsdag 19. januar 2023 kl: 12:24
Af: Redaktionen

Danmark har i denne uge søsat verdens første digitale skibsregister. Det skal nedbringe mængden af papirarbejde og højne sikkerheden i forhold til skibsregistrering

Der er i dag over 6.000 skibe registreret i de danske skibsregistre. Den praktiske indregistrering af skibe og ændring af registreringer i forbindelse med eksempelvis ejerskifte er indtil nu foregået manuelt.


Derfor har Søfartsstyrelsen i denne uge lanceret det nye digitale skibsregister, der skal lette arbejdsbyrden med hurtigere og mere effektive arbejdsgange for alle, der er involveret i registreringen af et skib i Danmark. Samtidig bidrager systemet med et ekstra lag af sikkerhed og kontrol i forhold til skibsregistrering.


- Digitalisering er et centralt omdrejningspunkt for fremtidens skibsfart. Lanceringen af det digitale skibsregister i dag er et væsentligt initiativ i den forbindelse. Det digitale skibsregister gør op med manualt papirarbejde og har stort potentiale til at effektivisere og lette de administrative byrder for rederier ved skibsregistrering og skibshande, siger vicedirektør i Søfartsstyrelsen, Niels Peter Fredslund,


Interesserede kan finde mere information om det digitale skibsregister her: 


Idriftsættelse af Digitalt Skibsregister








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Havneselskab vil købe mindretalsaktionærer ud
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Ø-færge satte passagerrekord
- Flere sammenhængende oplæggerdage giver hurtigfærge fra Bornholm flere afgange
- Klargøring af ny el-færger tager endnu længere tid
- Samarbejdsorganisation har fået ny formand
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Fjordhavn konstaterer fremgang
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst