Transportuddannelsescenter var den første til at få
Tirsdag 27. oktober 2020 kl: 13:41
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center har leveret den første lastbil, der har været gennem den nye leveringshal på Højager i Taastrup. Den første levering var en to-akslet Volvo FH420 4x2 opbygget som skolevogn med Lavmands presenningslad til uddannelsescenteret TEC i København
![]() |
Lastbilen er leveret med en Volvo Guld-servicekontrakt, der blandt andet indeholder forebyggende vedligeholdelse, serviceplan samt reparationer af drivline, el-komponenter, sliddele med videre.
Bilen er leveret af Claus Hofman fra Volvo Trucks nye servicecenter på Højager i Taastrup.
Om TEC - Technical Education Copenhagen:
- TEC har omkring 4.500 årselever, over 700 ansatte og skoler på syv adresser i Storkøbenhavn
- TEC har over 30 erhvervsuddannelser, et stort udvalg af kurser og efteruddannelse og et teknisk gymnasium fordelt på tre afdelinger
- TEC samarbejder tæt med virksomheder, brancher og videregående uddannelser, nationalt og internationalt
På billedet øverst ses fra højre uddannelsesleder Morten Bo Sørensen, som har stået for udbud og indkøb af denne nye skolevogn. Til venstre står Peter Brua, som er faglærer på TEC. TEC fik sidste år leveret to tilsvarende skolevogne fra Volvo Truck Center Taastrup.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






