Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

DTL ekskluderer medlemsvirksomhed

Mandag 6. juli 2020 kl: 15:02
Af: Jesper Christensen

Sønderjysk vognmand er ekskluderet af vognmandsorganisation efter cabotage-sag

Vognmandsorganisationen DTL’s bestyrelse har besluttet at ekskludere virksomheden TS-Transport A/S. Beslutningen er truffet på baggrund af en sag, hvor Tungvogncenter Øst midt i juni tilbageholdt to af selskabets tysk-registrerede biler som sikkerhed for et bødekrav på samlet omkring 1.000.000 kroner


Politiet efterforsker virksomheden efter meldinger om, at den gentagne gange har kørt ulovlig cabotagekørsel.


Politiet har under ransagningen af virksomhedens kontor som led i efterforskningen fundet dokumenter, der tyder på, at TS-Transport A/S’ tyske datterselskab har kørt et betydelige antal ulovlige cabotagekørsler i Danmark.


Vognmandsorganisationen DTL, hvor TS-Transport A/S har ind til nu har været medlem, ser med alvor på ulovlig cabotagekørsel og bad umiddelbart efter sagen kom i medierne TS-Transport A/S om at redegøre for sagen med tidsfrist 3. juli.


Men TS-Transport leverede ikke en sådan redegørelse, så DTL’s bestyrelse har besluttet at ekskludere TS-Transport A/S med henvisning til DTL’s vedtægter og etiske normer.
 


Interesserede kan læse mere om sagen her:

Sønderjysk vognmandsvirksomhed blev taget på Sjælland for ulovlig cabotagekørsel


Vognmand fra cabotage-sag til transportnyhederne.dk:
- Det er sket en misforståelse







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst