Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Havn på toppen af Jylland har fået ny bunker-operatør

Onsdag 3. juni 2020 kl: 22:00
Af: Redaktionen

Bunker One har pr. 1. juni overtaget driften af olieterminalen på Skagen Havn efter Monjasa. Olievirksomheden Bunker One har på det seneste udvidet sin position på det globale marked - blandt andet i både Caribien, i Vestafrika og nu også i Skagen

Olieterminalen på Skagen Havn, der består af otte tanke med en kombineret kapacitet på 42.000 kubikmeter, er blevet drevet af Monjasa de seneste fem år. Men fremadrettet overgår driften til Bunker One, der har hovedsæde i Middelfart.


- Vi har haft en meget positiv dialog og proces med Monjasa om at overtage denne meget veldrevne terminal i Skagen, og vi er stolte af at lukke en handel, der kommer alle parter til gode. Vi ser frem til et godt samarbejde med Skagen Havn, og vi er indstillet på at videreudvikle den vigtige Skandinaviske bunkering-hub, siger direktør for Bunker One, Carsten Klausen.


På Skagen Havn er man også tilfreds med processen.


- Vi har igennem årene haft et rigtig godt samarbejde med Monjasa, og vi er glade for at man er nået frem til denne gensidige aftale. Bunker One er en stærk spiller, der nu får fast base i Skagen og på Skagen Havn ser vi frem til at udvikle aktiviteterne og olieterminalen sammen med dem, siger 
Willy B. Hansen, der er direktør for Skagen Havn.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Havneselskab ved Øresund vinder krydstogtpris
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Skærver og fast biobrændsel opvejede fald i import af fossile brændsler
- Den største havn ved Limfjorden skruer op for forventningerne
- Lodsselskab skal have ny direktør
- Politiet har sigtet 15 personer efter demonstration på Aarhus Havn
- Havn i Vendsyssel er klar til første etape af havneudvidelse
- Energihavn i Malmö får nyt jernbanespor og øger intermodaliteten
- De maritime uddannelser forsætter fremgangen
- Færger fragtede mere fragt og færre passagerer i juli
- Toldstyrelsen tjekke skibe og fandt ulovlige cigaretter
- Passagertallet var det højeste i 25 år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst