Fyns Politi fandt bødepennen frem og noterede 58 sager
Fredag 17. januar 2020 kl: 12:46
Af: RedaktionenFyns Politi har de sidste to dage kontrolleret varebiler på på Fyn. Resultatet blev 58 sager, der samlet set omfatter bøder for op mod 400.000 kroner. - Vi opfordrer derfor kraftigt til, at vognmænd og chauffører sætter sig godt ind i de nye regler, der det fra politikommissær Preben Ingemansen, som er leder af Operativ Færdsel hos Fyns Politi Fyns Politi
Kontrollerne onsdag og torsdag blev gennemført i samarbejde med Rigspolitiets Nationale Færdselscenter som opfølgning på de nye regler om brug af varebiler, der trådte i kraft sidste år.
De 58 sager med tilhørende bøder blev først og fremmest skrevet for overtrædelser af reglerne om godskørsel. Derudover var der to sager om kørsel i narkopåvirket tilstand, en sag om overlæs, fire sager om overtrædelse af registreringsbekendtgørelsen, mens én chauffører var frakendt førerretten. Derudover var der en del mindre forseelser.
Politikommissær Preben Ingemansen, som er leder af Operativ Færdsel hos Fyns Politi siger, at resultatet af kontrollen giver politiet anledning til at opfordre vognmænd og chauffører til at sætte sig godt ind i de nye regler for registrering af- og kørsel med varebiler.
- Vi kan jo konstatere, at der er en del, som ikke har styr på det, og det bliver hurtigt dyrt, siger han.
Bøderne for overtrædelse af reglerne om godskørsel kan godt løbe op i temmelig store beløb og den umiddelbare vurdering er, at der samlet set er udskrevet bøder for op mod 400.000 kroner på de to dage.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



