Følgegruppe skal følge opdatering af de køretøjstekniske regler
Fredag 29. november 2019 kl: 09:00
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen har nedsat en følgegruppe, som skal følge arbejdet med opdatering af de køretøjstekniske regler. Gruppen er nedsat efter interessetilkendegivelser fra branchen, der blev informeret om dannelsen af følgegruppen på informationsmøder 5. november om en EU-forordning om godkendelse og markedsovervågning af motorkøretøjer med videre
Færdselsstyrelsen arbejder med gennemførslen af EU-forordningen for at revidere og modernisere det samlede danske regelsæt på det køretøjstekniske område. Den nedsatte følgegruppe skal fugere som repræsentanter for deres medlemmer i en løbende dialog med Færdselsstyrelsen indtil forordningen træder i kraft 1. september 2020.
Færdselsstyrelsen oplyser, at 26 virksomheder og brancheforeninger har givet tilsagn om at deltage.
For at få en repræsentativ gruppesammensætning er der lagt vægt på udvælgelse af repræsentanter fra brancheforeninger, der kan dække alle relevante brancheområder. Den store interesse har gjort, at styrelsen har udvidet antallet af medlemmer i følgegruppen fra 8-10 repræsentanter til 13 repræsentanter.
Medlemmer af følgegruppen:
- Motorcykelimportørforeningen
- Dansk Bilbrancheråd
- Foreningen af Vognimportører
- Dansk Maskinhandelforening
- De Danske Bilimportører
- DTL – Danske Vognmænd
- Foreningen af Tekniske Konsulenter for Vejtransport
- SKAD
- AutoConsult
- Teknologisk Institut
- SEGES (Landbrug & Fødevarer)
- Bilsynsbranchen.dk (2 repræsentanter)
Første følgegruppemøde vil blive afholdt i december, hvor temaet vil være opsamling på informationsmøderne 5. november 2019.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




