Opbygningen kan foldes sammen som en harmonika
Tirsdag 10. september 2019 kl: 10:06
Af: Redaktionen
Transportvirksomheden Tønder Handel & Transport ApS i det sydvestligste hjørne af Sønderjylland har taget en ny tre-akslet gardintrailer i brug. Der er tale om en Kel-Berg Maxi Flexi gardintrailer med en særlig opbygning fra Libner, der kan foldes sammen som en harmonika
Den nye trailer er bygget op over et letvægts chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.
På begge sider er der monteret cyklistværn, mens bagenden er forsynet med underkøringskofanger. I venstre side er der monteret to Kel-Berg plastværktøjskasser. Under bunden er der monteret et enkelt reservehjulsophæng med tilhørende reservehjul.
På bunden, der er udført i 28 mm hårdttræs-planker, er der plads til 34 eur-paller.
Med traileren hører 12 kæpstokke inklusiv magasin.
I hver kantskinne er der 13 binderinge. Derudover er der tre gange seks 80 x 50 mm sokler, der flugter på tværs.
Traileren er leveret med containerlåse, så den kan køre med en 40-fods container eller to 20-fods containere.
Den fuldt luftaffjedrede trailer, der er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 42.000 kg, har tre ni-tons aksler med skivebremser og hæve-/sænkeventil.
Den nye gardintrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Interesserede kan se, hvordan en Libner harmonika-opbygning fungerer i denne video.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
- Fagforbund peger på gode takter i finanslovsforslag
- Ny bekendtgørelse vil ændre reglerne om medbringertruck
- Seniorer og ikke-vestlige indvandrere driver den høje beskæftigelse
- Vognmand tog tre fire-akslede i én ordre
- Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




