Klik venligst   
Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Transportlink   •   Transportdebat   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Hjælp
Forsiden
      
Klik venligst

Måske tungere lastbiler på vejene

Mandag 26. juli 2010 kl: 11:19

Af: Carl Ancher Pedersen

Højere tilladt totalvægt for lastbiler bliver et emne i forbindelse med efterårets finanslovsforhandlinger. Dansk Erhverv mener, at en ændring vil gavne både miljø og produktivitet

• Transportministeriet undersøger i øjeblikket de miljø- og vejslidningsmæssige problemer ved at øge akseltrykket på lastbiler til mere end de nu tilladte 48 ton.

- Det skal også undersøges, hvilket vejnet der kan foreslås omfattet af ændringerne samt de økonomiske konsekvenser for det pågældende vejnets vedligeholdelse, siger Jesper Damm Olsen, pressechef i Transportministeriet, til Business.dk

Undersøgelserne har intet at gøre med de igangværende forsøg med modulvogntog på visse vejstrækninger. Her handler det alene om vægten på lastbilerne og dermed muligheden for at laste dem tungere.

Forhandlingerne bliver formentlig kædet sammen med finanslovsforhandlingerne, som starter til august.

Dansk Erhverv bakker op om at tillade tungere lastbiler på vejene. I organisationen mener man, at det både vil gavne miljøet og øge produktiviteten, fordi det vil gøre det muligt at transportere mere gods pr. lastvognstog.

Klik venligst

© Copyright 2010 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden   Send til en ven  

- Pakkepost åbner administrationssystem fra EDI-Soft
- August sluttede med en stigning i antal konkurser
- Danske Fragtmænd overtager fragtmandsvirksomheder i Vejle
- ITD betaler bøde og lukker konkurrencesag
- Chauffører må til lommerne
- Fredag falder prisen
- Chauffører er klar til kamp
- Vognmand med modulvogntog: Motorvejen er stadig nødvendig
- Trafikordfører fra Venstre: Vi har bidraget til bedre balance
- DI Transport: Nu bliver forsøget med modulvogntoget landsdækkende
- Politisk flertal forlænger og forøger forsøget med modulvogntog
- Torsdag indvier MAN huset i Greve

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:


Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst