Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
NAVIGATION:

Svensk it-virksomhed køber op i Danmark

Torsdag 20. marts 2025 kl: 12:06
Af: Redaktionen

Den nordiske softwarekoncern Progrits AB, der har hovedsæde i Stockholm og kontorer i otte lande, opkøber det danske softwarefirma Dimaps i Sønderborg, der udvikler og tilbyder præcisions- og navigationstjenester. Med købet vil Progrits styrke sit fokus på løsninger til transport- og Logistik-virksomheder

Dimaps software omfatter avancerede ruteoptimeringsløsninger til last-mile- og last-meter-leveringer inden for blandt andet pakke- og avisdistribution samt affaldshåndtering.


Björn Ekström, der er koncernchef i Progrits, betegner Dimaps som en veldrevet virksomhed med en stærk markedsposition og teknisk ekspertise inden for GIS-data og leveringspræcision.


- Både deres produktudbud og virksomheden som helhed passer godt ind i koncernen og vil skabe muligheder for synergier samt danne et stærkt grundlag for samarbejde med vores øvrige selskaber i samme vertikal i Progrits, siger Björn Ekström.


Dimaps’ administrerende direktør Boris Henriksen kalder opkøbet et strategisk vigtigt skridt fremad for at fremtidssikre selskabets forretning og sikre, at løsningerne forbliver stabile, sikre og kontinuerligt udvikles til gavn for kunderne. 


- Alle medarbejdere er glade for at fortsætte på denne spændende rejse i deres nuværende roller. Nu ser vi frem til at påbegynde samarbejdet med vores søsterselskaber i koncernen, siger Boris Henriksen.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
- Flådestyringsløsning fra dækproducent har fået tre europæiske branchepriser
- Vognmand i Himmerland kan have 83 kubikmeter i ny fire-akslet tip-trailer
- Spansk chauffør blev taget i narkosmugling - er nu idømt 14 års fængsel
- Fynsk vognmand bliver en del af en sønderjysk transportvirksomhed
- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
- Nye regler om takograf og køre- og hviletider er trådt i kraft
- Politiet i Nordjylland tjekkede studentervogne
- Bagerste kofanger var for svag

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst