Lille lastbil var for stor
Onsdag 12. februar 2025 kl: 10:06
Af: RedaktionenPolitiet på Midt- og Vestsjælland oplyser, at en mindre lastbil kort før klokken 9 tirsdag formiddag kørte mod en jernbanebro i Viby på Sjælland, da lastbilen var for høj til at kunne passere under broen
Ifølge politiet kilede lastbilen, der fik omfattende skader, sig fast under broen, der leder jernbanen mellem Ringsted og Roskilde over Vestergade i Viby Sjælland. Vejen var spærret, imens myndighederne arbejdede på stedet.
Broen har en skiltet frihøjde på 2,8 meter.
En tekniker fra BaneDanmark besigtigede jernbanebroen og konstaterede, at den ikke havde ikke taget skade ved påkørslen, så togtrafikken kunne fortsætte uhindret.
Lastbilen blev trukket fri og fjernet fra stedet, og skadernes omfang og erstatningsspørgsmålet skal nu afgøres. Føreren af lastbilen var en 25-årig mand fra Glostrup.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kvinde kørte ud foran en lastbil
- Betonstumper faldt af læsset - og flere biler punkterede
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




