Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Japansk og tysk bilproducent vil styrke samarbejdet om brint som energibærer

Torsdag 5. september 2024 kl: 15:03
Af: Redaktionen

Toyota Motor Corporation og BMW Group har indgået en ny aftale, der skal styrke de to virksomheders samarbejde om brint, som energibærer til biler. De to parter vil sammen udvikle tredje generation brændselscelleteknologi, introducere flere brændselscellebiler og være med til at udvikle den nødvendige brintinfrastruktur for at understøtte et samfund, hvor brint spiller en vigtig rolle

Det strategiske partnerskab mellem de to koncerner er drevet af en fælles vision om at gøre brint til en central komponent i den globale grønne omstilling inden for transportsektoren.


Toyota og BMW indgik i december 2011 et teknologisamarbejde om blandt andet udvikling af brændselsceller. 

 
Som en del af den nye aftale vil Toyota og BMW udvikle tredje generation brændselsceller og integrere disse i fremtidige bilmodeller fra begge virksomheder. Det vil dels give forbrugerne et større udvalg af brintbiler og samtidig understøtte overgangen til en mere brintdrevet transportsektor. 


Som første skridt planlægger BMW at lancere sin første masseproducerede brintbil i 2028. Toyota har i dag brint-elektriske biler på sit modelprogram.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Giftig kemi fra skibe i kystnære områder får lovgivning i mod sig
- Fredag 13. juni 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Brændstofleverandør i Hobro har solgt sin virksomhed
- EU-Kommissionen bekræfter, at regummierede dæk opfylder EU's bæredygtighedskriterier
- Energiselskab åbner lynladeanlæg til lastbiler i Kolding
- Færgerederi ombygger to færger til hybriddrift
- Rastepladser på E45 i Sønderjylland bliver udbygget med lynladestandere
- Svensk afgiftsændring påvirkede salget af dieselolie og Danmarks CO2-regnskab
- CO2-udledningen fra vejtransporten falder
- Lastbilimportør vil hjælpe vognmænd med at søge puljemidler
- Dagligvarerkoncern kører flere elektriske varebiler ind i hjemmeleveringen
- Dieselmanipulation udløser straffe til fire personer hos tysk bilkoncern

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst