Strejke blandt SAS-ansatte er afblæst
Tirsdag 27. august 2024 kl: 10:10
Af: RedaktionenDe norske fagforbund, Fellesforbundet og NHO Luftfart, der organiserer forskellige ansatte hos flyselskabet SAS, er blevet enige med selskabet om en ny aftale for de kabineansatte hos SAS Norge
- Vi har fået indfriet de vigtigste af vores krav, siger Fellesforbundets leder Jørn Eggum til norske NRK.
Aftalen giver de kabineansatte hos SAS Norge en solid lønfremgang, mere helligdagsfri og "ordentlige matpauser".
- Sammen med begrænsninger i arbejdstiden vil det give de kabineansatte mindre belastende arbejdsdage, siger Jørn Eggum.
Lederen af forenigen for kabineansatte hos SAS Norge, Martinus Røkkum fra fagforbundet Parat, mener, at de kabineansatte fortsat får en for lav løn, men at han og Parat accepterer den indgåede aftale.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Lufthavn kom ud af 2024 med et underskud 82,3 millioner kroner
- Lufthavn på Djursland har oplevet fremgang i årets første seks måneder
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Fortroligt notat om lufthavn er blevet lækket
- Nordjylland har fået direkte flyforbindelse til Grønland
- Lufthavn på Fyn kom ud med underskud
- Den norske stat har tjent en halv milliard på salg af aktier i flyselskab
- Flere flyver via lufthavnen i København
- Passagertal nåede sit bedste maj-tal i over ti år
- Passagertal i lufthavn ved Limfjorden var tæt på 2022-tal
- International transportkoncern fra Hedehusene udvider partnerskab med FN-organisation
- Lufthavn i Sydjylland bragte årsresultatet op - og ser frem til et år med færre passagerer
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |