Bioenergi var kilden til vognmandsforretning
Fredag 9. august 2024 kl: 21:00
Af: Redaktionen
Faurkilde.dk ApS, der blev stiftet i september 2008 ved den lille by, Faurbo på Vestsjælland og startede med fokus på bioenergi og biobrændsel, har siden udvidet til også at have en vognmandsforretning. Fornyligt leverede Lastas i Hedensted en ny tre-akslet Kel-Berg tiptrailer med automatisk rullepresenning til den vestsjællandske virksomhed
Om den nye tre-akslede tip-trailer:
Chassis-opbygning:
Kasse-opbygning:
Kel-Berg traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Første aksel er løftbar, mens tredie aksel er tvangstyret.
- Længdevanger opsvejst i QSTE690-stål
- Stærke tværvanger og forstærkninger
- Lukket cyklistværn i begge sider
- Trekant i mellem anden og tredie aksel
Kasse-opbygning:
- Indvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesytem. 3/2 ventil monteret for automatisk åbning
- Tophængslerne er flyttet 180 mm frem, for at få 10 procent større åbning ved aflæsning
- Bund udført i 7 mm alu-plade i speciel slidstærk kvalitet beklædt med 15 mm kunststof
- Sider fremstillet i 40 mm alu-profiler med 4 mm gods på indersiden og 2,8 mm gods på ydersiden. Siderne er beklædt med 10 mm kunststof på siderne i 1.250 mm højde
- Underkøringskofanger med plastikafdækning
- Kel-Berg værktøjskasse i venstre side
- Kost - og skovlebeslag monteret i venstre side
- Stigebeslag på venstre side inklusiv tre meter stige
- Bakalarm
Kel-Berg traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Første aksel er løftbar, mens tredie aksel er tvangstyret.
Den nye trailer er leveret af Anders K. Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Faurkilde Transport tilbyder en lang række transportydelser herunder transport og lagring af flydende produkter, transport af korn og entreprenørkørsel.
Faurkilde Transport tilbyder en lang række transportydelser herunder transport og lagring af flydende produkter, transport af korn og entreprenørkørsel.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




