Færgesekretariat har fået ny sekretariatsleder
Fredag 9. august 2024 kl: 12:24
Af: RedaktionenNete Herskind tiltrådte torsdag 1. august som leder af Færgesekretariatet, der har hjemsted i Ærøskøbing på Ærø. Hun afløser Jan Fritz Hansen, der går på pension efter at have ledet sekretariatet siden starten i marts 2015
Nete Herskind, der er cand.polit. og indtil udgangen af juli var chefkonsulent i Kommunernes Landsforening, har tidligere erfaring fra det maritime område med stillinger i danske rederi- og havneorganisationer.
Bag Færgesekretariatet står de 18 danske kommuner, der driver indenrigsfærger til de små og mindre øer, der ligger i kommunerne. Opgaven er primært gennem fælles indsats at optimere sejladsen og fremme det maritime samarbejde mellem kommunerne.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Danske Rederier har fået ny leder af bestyrelsen
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Større ro/pax-færge skal øge kapaciteten over Østersøen
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Limfjordens største havn havde vind i møllerne
- Olietransporten gennem danske farvande er steget med knap 60 procent på fire år
- Rederi-koncern siger farvel til chefen tidligere end planlagt
- Kokain blev kastet i havet - fem personer blev anholdt
- Ø-havn bliver udvidet - entreprenør er fundet
- Rederi-medarbejdere har valgt deres repræsentanter
- Kommunaldirektør fra Thisted bliver havnedirektør i Aarhus
- FN's maritime organisation holder ekstraordinært møde for at drøfte situationen i Mellemøsten
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





