Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fransk-hollandsk flyselskab indgår codeshare- og interline-aftaler med skandinavisk flyselskab

Onsdag 31. juli 2024 kl: 10:38
Af: Redaktionen

Air France-KLM og SAS har underskrevet codeshare- og interline-aftaler. Det betyder, at Air France- og KLM-kunder fra søndag 1. september vil få adgang til 33 destinationer i Nordeuropa ud over SAS' hub i København, Oslo og Stockholm

Omvendt får SAS-kunder adgang til 33 europæiske destinationer ud over Air France and KLM’s hub i Paris-Charles de Gaulle og Amsterdam Schiphol.


Interline-aftalen dækker Air Frances, KLM's og SAS' europæiske rutenet, og kunderne hos Air France-, KLM- og SAS vil kunne optjene og bruge Miles/Points gennem loyalitetsprogrammerne Flying Blue og EuroBonus.


Berettigede EuroBonus-medlemmer vil også kunne drage nytte af tjenester og fordele hos SkyTeam, herunder SkyPriority og loungeadgang.


Air France og KLM har op til 200 ugentlige flyvninger mellem deres hub i Paris-Charles de Gaulle og Amsterdam Schiphol og SAS' hub i København, Oslo og Stockholm.
SAS flyver i øjeblikket op til 44 gange om ugen til Paris-Charles de Gaulle fra København, Oslo og Stockholm, og 65 gange til Amsterdam Schiphol.


Søndag 1. september bliver SAS officielt medlem af SkyTeam-alliancen, hvor Air France-KLM er en af grundlæggerne.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lufthavn i sydjylland mister en række ruter - og får en ny
- Lufthavn i Grønland må igen håndtere luftfrat ti ludlandet
- Flere rejste til og fra Limfjordslufthavn
- Irsk lavprisflyselskab lukker base i Billund
- Knap to millioner fløj via København i januar
- Tyrkisk lavprisflyselskab vil flyve mellem Jylland og Tyrkiet
- Trafikstyrelsen har suspenderet luftfragt fra Nuuk til udlandet
- Containerterminal får landstrøm med 50 procents støtte fra EU
- Transport- og logistik-gruppe udvider inden for luft- og søtransport
- 29.882.553 rejsende fløj via Københavns Lufthavn sidste år
- Transportjuristen skriver om forhøjelse af ansvarsbegrænsningsbeløbene i Montreal-konventionen og Luftfartsloven
- 2024 endte seks procent under sidste år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst