44-årig mand blev sigtet for at køre pirattaxi
Mandag 24. juni 2024 kl: 11:06
Af: RedaktionenLørdag morgen klokken 2.03 fik politiet på Sydsjælland og Lolland-Falster er anmeldte om, at der formentlig kørte en pirattaxi rundt i Vordingborg. Der var bestilt en "rigtig" taxi til den pågældendes datter, men da den var forsinket, blev datteren kontaktet af en anden mand, som tilbød at køre hende hjem
Datteren betalte for turen, som efterfølgende blev anmeldt til politiet - med et godt signalement af chauffør og bil. Klokken 2.56 fik en politipatrulje kontakt med bilen i Algade. Og føreren - en 44-årig mand - blev sigtet for at overtræde lovgivningen om hyrekørsel.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Nedfaldne køreledninger ramte 24 togsæt og 7 lokomotiver i april
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Mobilitetsplan i Aarhus mangler finansiering
- Taxiselskab udvider på Fyn
- Lufthavn tager ny sikkerhedskontrol med 20 spor i brug
- Sporarbejde på Fyn og Sjælland betyder bustransport i pinsen
- Det er gået op og ned 18.000.000 gange
- Uddannelsesinstitution tager mod elever i nye busser
- Buspassagerer på Fyn får flere natbusser
- Flere tog færgen
- Togtrafikken bliver forstyrret af historisk mange fejl på skinnerne
- Rederikoncern melder om fremgang i fragten på de fleste områder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


