Norsk postkoncern har sat flere fossile lastbiler til side
Søndag 16. juni 2024 kl: 15:08
Af: Redaktionen
Norske Posten Bring, der er ejet af den norske stat, har udfaset brugen af fossile brændstoffer i de lastbiler, der kører mellem terminalerne i Oslo og Stokke omkring 100 kilometer sydsydvest for den norske hovedstad. Nu bliver der kun brugt tunge køretøjer, der kører på el eller biogas
- Vi har et tociftret antal transporter, der kører på strækingen hver dag, så det er et miljøtiltag, som vil kunne mærkes, siger direktør for mennesker og bærekraft i divisionen Nettverk Norden i Posten Bring, Margrethe Aamodt.
Posten Bring har gennem længere tid arbejdet på at få skabt længere korridorer, hvor koncernen hver dag udelukkende bruger lastbiler, der kører på fornybar energi, når de kører med pakker og gods.
I øjeblikket er i alt fem lastbiler, der kører på strækningen, biogaslastbiler. I løbet af kort tid vil Posten Bring så indsætte et par batteri-elektriske lastbiler.
- Vi har høj aktivitet og fragter hver dag mange pakker og gods mellem Vestfold og Oslo. Den strækning, lastbilerne mellem Stokke og Oslo tilbagelægger i løbet af et år, svarer til 15 gange rundt om jorden. Og udslipsbegrænsningen svarer til 182 dieselpersonbiler, siger Margrethe Aamodt.
I dag har Posten Bring Norges største flåde af køretøjer, der kører på fossilfri og fornybar energi - totalt 2.972. Koncernen har som mål, at ingen kørertøjer kører på fossile brændstoffer i 2023
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastbilforhandler ændrer sin organisation for at styrke fokus på kunderne
- Elektriske lastbiler fra Vestsverige runder 250 millioner kilometer
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift
- Prisen for udlandsbreve falder til 46 kroner
- Flytteforretning på Fyn er endt i Skifteretten
- Transportvirksomhed på Djursland er gået konkurs
- Speditør i Glostrup er endt i skifteretten
- Dansk produceret brint er kørt til Tyskland med tankvogn
- Produktchef kommer fra lastvognsværksted i Odense
- Transportvirksomhed skifter til én lastbilleverandør
- Ny fire-akslet forvogn med kran og wirehejs skal køre med tre-akslet kære
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




