Svensk-Dansk postkoncern skal have ny direktør i Sverige
Torsdag 7. december 2023 kl: 13:38
Af: RedaktionenMathias Krümmel forlader PostNord og dermed sin stilling som administrerende direktør i PostNord Sverige og medlem af koncernledelsen. Mathias Krümmel har været ansat i PostNord siden 2000 og har gennem årene haft flere ledende stillinger i PostNord. Han har siden 2021 været administrerende direktør i PostNord Sverige
Ylva Ekborn, som i dag er chef for PostNord Accelerate og administrerende direktør i PostNord Strålfors, bliver konstitueret administrerende direktør i PostNord Sverige. Ylva Ekborn har været medlem af PostNords koncernledelse siden 2018. Annemarie Gardshol, administrerende direktør og koncernchef i PostNord, bliver konstitueret chef for PostNord Accelerate. Lisbet Karlsson, som i dag er landechef for PostNord Strålfors Sverige, bliver konstitueret administrerende direktør og koncernchef i PostNord Strålfors. Ændringerne træder i kraft 6. december 2023.
- Jeg har arbejdet sammen med Mathias i mange år og vil gerne takke ham for hans værdifulde bidrag til PostNord, siger administrerende direktør og koncernchef i PostNord, Annemarie Gardshol.
Hun fremhæver, at den strategi, PostNord har vedtaget, og den organisationsændring, der med et klart fokus på forretningen er gennemført i Sverige under Mathias Krümmels ledelse, har lagt et solidt fundament for fremtidig vækst og lønsomhed på det svenske marked.
- Befordringspligten omfatter den vigtige opgave at modtage og omdele post i hele landet, i overensstemmelse med kvalitetsmål. Vi arbejder videre med vores nordiske strategi og med at udvikle virksomheden til gavn for vores kunder i Sverige og hele Norden, siger Annemarie Gardshol.
Der er indledt en proces med henblik på at udpege en permanent administrerende direktør i PostNord Sverige.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
- Transportorganisation vil have Færdselsstyrelsen til at stoppe deling af CPR-numre
- Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Energiselskab har åbnet flere HVO-tanke
- Blodprop satte en stopper for truckcertifikat - indtil...
- Pakkedistributør bygger lagerhotel i Kolding
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




