Grovvareleverandør markede 175 års-jubilæum med nyt vogntog foran Sønderborg Slot
Mandag 13. november 2023 kl: 12:16
Af: Redaktionen
Da Brdr. Ewers A/S, der er leverandør af grovvarer og andre produkter til landbruget, i forrige uge fyldte 175 år, var indgangen til receptionen på Sønderborg Slot markeret med en ny-leveret Hiab-kran monteret på et syv-akslet vogntog med en fire-akslet Volvo FH540 med tripple-bogie koblet for en tre-akslet påhængsvogn
Hiab-kranen - en Hiab X-HiPro 232 E-4 XSD - der er solgt og leveret af opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Kolding, har fire hydrauliske udskud, der giver en rækkevidde på 12,8 meter. Kranen har siddenock inklusiv radiostyring af støttebensventil og har XS Drive radiostyring med seks manøvrehåndtag.
Brdr. Ewers A/S, der er leverandør af grovvarer og andre produkter til landbruget, drives i dag af femte generation - og sjette generation er på vej ind i det sønderjyske firma, der har hovedsæde i Sønderborg. Selskabet har derudover afdelinger flere steder i Jylland, på Fyn og på Sjælland.
.jpg)
© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Herning-vognmand blev prist for sin indsats for mindre CO2-udledning
- Lastbilchauffør havde ulovlig kniv med i førerhuset
- Dæktryks-app er blevet integreret med lastbil-app
- Dagligvaretransporter i Jylland bliver elektriske
- Batterifærge til Femern-forbindelse er sat i søen
- Fire partier vil skabe bedre vilkår for gulpladebiler i København
- Bestyrelse vil omdanne landets største erhvervshavn til aktieselskab
- CO2-emissionsklasser har stor betydning for kilometerprisen
- Varebil vinder priser
- Batteri-elektrisk varebil fra Frankrig kører også ind blandt lastbilerne
- Serieproduktion af tunge elektriske lastbiler går i gang i Frankrig
- Pakkedistributør åbner nyt distributionscenter i Kolding
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |