Køreledningsmast blev beskadiget under vedligeholdelsesarbejde
Tirsdag 21. marts 2023 kl: 10:57
Af: RedaktionenI forbindelse med et vedligeholdelsesarbejde på Grenaabanen blev en køreledningsmast natten til tirsdag beskadiget, så køreledningen ikke hænger, hvor den skal - og derfor er driften på letbanestrækningen mellem Hornslet og Grenaa indstillet. Hos Aarhus Letbane er man ved at danne sig et overblik over reparationsarbejdet, og man kan ikke på nuværende tidspunkt siger noget om, hvornår driften genoptages
Aarhus Letbane forklarer, at letbanens vedligeholdelsesentreprenør natten til tirsdag ramte en køreledningsmast, der blev beskadiget og et såkaldt bæretov blev revet ned, så køreledningen ikke hænger, hvor den skal.
Skaden skete tæt på overkørselslen ved Tjerrildvej lige syd for Ryomgård. Vejen var en kort overgang spærret på grund af det nedfaldne bæretov, men blev hurtigt åbnet igen.
Driften er som konsekvens af uheldet indstillet mellem Hornslet og Grenaa, og Midttrafik har indsat busser mellem Hornslet og Grenaa.
Vedligeholdelsesentreprenøren er i gang med at udbedre skaden. Udbedringen er afhængig af leverance af reservedele, hvilket Aarhus Letbane og entreprenøren i gang med at få skabt et overblik over.
Tirsdag formiddag kan Aarhus Letbane ikke fortælle noget om, hvornår driften mellem Hornslaet og Grenaa blive genoptaget.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Nordjyllands Politi advarer mod pirattaxier i Aalborg
- Politiet på Sjælland har anholdt en flextrafik chauffør for blufærdighedskrænkelse
- Besætningerne på to færger fik uanmeldt besøg - og et alt var i orden
- Mand og kvinde blev varetægtsfængslet på grund af smuglercigaretter
- Lufthavnsselskab på Djursland sælger bygninger og arealer
- Svensk rederi fik dansk rejsepris
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Letbane og busser får flere afgange i nattetimerne
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Trafikselskab indsætter flere afgange og åbner ny expresbusrute
- Magasinet Bus 10 - 2026 er udkommet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




