Im- og eksporten faldt i september
Mandag 21. november 2022 kl: 11:58
Af: RedaktionenI september faldt den samlede eksport af varer og tjenester med 3,5 procent til 169 milliarder kroner. Det viser den seneste statistik over den danse im- og eksport fra Danmarks Statistik
Faldet i eksporten skyldes ifølge Danmarks Statistik fald i såvel vare- som tjenesteeksporten. Den samlede import faldt med 3,4 procent til 137 milliarder kroner. Tallene opgjort i løbende priser, når der korrigeres for normale sæsonudsving, viser, at den samlede eksport over de seneste tre måneder er steget 6,8 procent, mens importen er steget 1,3 procent.
Overskuddet på søtransporttjenester mere end fordoblet i 2022
Statistikken viser også, at eksporten af søtransporttjenester er steget markant siden starten af 2021. Overskuddet på søtransporttjenester var i januar-september 2022 på 209 milliarder kroner, hvilket var mere end dobbelt så meget som samme periode 2021.
Danmarks Statistik peger på, at eksporten af søtransporttjenester varierer over tid og er blandt andet afhængig af en række globale forhold, herunder udviklingen i fragtrater.

Fragtrater og søtransport. (Grafik og kilde: www.statistikbanken.dk/uhm og Macrobond)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


