42-årig mistede dankort efter tur i pirattaxi
Mandag 19. september 2022 kl: 15:13
Af: RedaktionenEn 42-årig mand anmeldte søndag, at han om natten havde fået stjålet sit dankort i forbindelse med en pirattaxitur
Ifølge den 42-årige tog han omkring klokken 4.00 en pirattaxi hjem fra byen i Aarhus, og da "taxi'en" nåede frem til mandens bopæl, insisterede chaufføren på, at betalingen skulle ske med dankort i en terminal i bilen.
Inden den 42-årige gik derfra, viste føreren af pirattaxien ham en særlig dans og dansede lidt rundt om ham. Først da han vågnede senere søndag, opdagede den 42-årige, at hans dankort var væk, og at der var hævet en del tusinde kroner på det.
Østjyllands Politi opfordrer på det kraftigste til, at man ikke benytter sig af pirattaxier, da der har været adskillige lignende sager, hvor passagerer bliver udsat for tyveri eller røveri.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tog-værksted til nye el-tog er færdigt
- Politiet har sigtet to personer efter togulykke på Gribskovbanen
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Busser erstatter aflyste tog i Nordsjælland
- Lokale tog i Nordsjælland er aflyst fra torsdag aften
- Dokumentation for sikkerheden ved to gangbroer er sendt af sted
- Midttrafik belønner busselskaber for høj kundetilfredshed
- Letbanetog kører flere gange om søndagen
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





