Aarhus-virksomhed med speciale i projektlast bliver del af noget større
Fredag 5. august 2022 kl: 10:49
Af: RedaktionenA.P. Møller - Mærsk A/S har fredag indgået en aftale om at købe Martin Bencher Group, der har hovedsæde i Aarhus og er specialiseret i projektlogistik med 31 kontorer i 23 lande med næsten 170 ansatte. A. P. Møller - Mærsk’s mål med købet af Martin Bencher Group er at styrke koncernens løsninger inden for projektlogistik
Martin Bencher blev grundlagt i 1997 og har sit fokus på at designe end-to-end projektlogistikløsninger til kunder over hele verden. A.P. Møller Mærsk A/S fremhæver i forbindelse med aftalen, at Martin Bencher vil passe perfekt ind i koncernens strategi og vil styrke området for projektlogistik løsninger.
Falder købet endeligt på plads, vil Mærsk-koncernen introducere et nyt forretningsområde - Maersk Project Logistics. Projektlogistik er ikke et nyt område for Mærsk, da koncernen i forvejen har niche-kompetencer på området - hovedsageligt i Europa og Nordamerika.
Værdien af transaktionen er oplyst til 61 millioner dollar - godt 443,5 millioner kroner - baseret på seneste årsregnskab fra Martin Bencher Group.
Indtil alle betingelser og myndighedsgodkendelser er på plads, og transaktionen kan lukkes, forbliver Maersk og Martin Bencher Group to separate selskaber, der vil drive deres forretninger uafhængigt som normalt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt
- Fusk med grisetransporter fra Danmark fortsætter
- Betjent er uden for livsfare
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Vognmand i Langeskov har fået to nye stjerner
- Tilbageholdelse af udenlandske køretøjer og rimelige bødesanktioner er på vej
- Sidste postmåling i 2025 viste, at posten kom frem
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





