Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Aftale om cargo-håndtering i lufthavn er faldet på plads

Torsdag 16. juni 2022 kl: 11:08
Af: Redaktionen

Onsdag underskrev SAS Ground Handling Danmark og 3F’s afdeling for cargohåndtering - Spirit - en lokalaftale, der blandt andet indeholder en tørn-aftale for alle medarbejdere under 3F Cargos forhandlingsområde

Aftalen inkluderer blandt andet en tørnaftale, der gør det muligt at tilpasse skiftplaner til de produktionsmæssige behov samtidigt med, at den giver medarbejderne bedre mulighed for at påvirke deres arbejdstid. Aftalen inkluderer også bestemmelser for overtid og forbedringer for ansatte over 60 år.


- Vi er glade for at have indgået denne lokalaftale med 3F. Det er en god aftale, som ruster os til at håndtere fremtidige behov for både vores kunder og ansatte, siger Hans Henrik Spangenberg, der er administrerende direktør i SAS Ground Handling Danmark.


- Denne aftale er positiv for både den enkelte medarbejder og for SAS. Vi er særligt glade for at kunne tilbyde ordninger, der giver ældre ansatte, som har tjent selskabet loyalt i mange år, en mulighed for reduceret arbejdstid, såfremt de ønsker eller har behov for dette. Overordnet set er det en aftale, som både lever op til de ønsker SAS har om fleksibilitet for selskabet, samt giver forbedringer for den enkelte ansatte, siger Hans Henrik Spangenberg.


Aftalen træder i kraft fredag 1. juli.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Region Hovedstaden sikrer flyrute mellem København og Rønne med ny aftale
- Norsk flyselskab vinder udbud af grøn indenrigsrute
- Rejsende havde 17 guldbarer med i bagagen
- Dansk-baseret transport- og speditionsfirma køber luft- og søfragtaktiviteter i Polen og Tyskland
- Politiet skal bruge ny drone til patruljering ved den dansk-tyske grænse
- Lavprisflyselskab åbner 10 nye ruter fra Billund
- Lufthavn på Djursland satte passagerrekord i september
- Pensionskasse ejede aktier i lufthavn i otte år
- Den danske stat ejer nu Københavns Lufthavne A/S
- Trafikstyrelsen informerer om dispensation for droneforbud
- Myndighederne lukker luftrummet lukkes for al civil droneflyvning

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst