Vognmand i Næstved får to nye opbygninger med kran og lad
Torsdag 25. november 2021 kl: 10:24
Af: Redaktionen
Vognmandsvirksomheden Frede Andersen & Søn A/S, der har hjemsted i Næstved, har fået leveret endnu to nye lastbiler, der er opbygget med kran og lad hos opbyggervirksomheden Sawo
Lastbilerne - to fire-akslede Scania R 520 B8X4*4NB - er opbygget med en 30 tm Hiab-kran af typen Hiab X-HiPro 302 EP-5 CD, der med sine fem hydrauliske udskud kan række 15,1 meter ud. Kranerne, der er monteret bag førerhusene, har CombiDrive 3-radiostyring.
På begge opbygninger er der også monteret et Sawo-wirehejs af typen CLF432S-3W, der har en optrækskapacitet på 28 tons.
Til opbygningerne hører et Nopa CPL320 containerlad med surringskroge under ladrammen i hver side.
Sammen med opbygningerne har Sawo leveret en Kinshofer pallegaffel samt en sandgrab af typen 602U på 500 liter.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kalundborg-vognmand har fået ny fire-akslet tiptrailer
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Transport- og logistikkoncern i Greve har fået ny direktør med erfaringer fra andre store transportkoncerner
- Vognmandsforening har lukket sig selv
- Brotrafik kørte resultatet op
- Norskejet pakkedistributør forventer at bringe tre gange så mange pakker ud
- Temperaturdata fra dyretransporter er til rådighed i store mængder...
- Hårdere straffe for miljøsnyd må ikke gå ud over vognmændenes retssikkerhed
- Politiet tog flyttemand i dokumentfalsk
- Mand i varebil forsøgte at snyde sig til pakker
- Lastbil kørte på tværs af motorvej
- Vognmand har fået en trailer til tunge kornlæs
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



