Transportmand skifter karriere - skal til at bruge en hammer
Torsdag 23. september 2021 kl: 12:47
Af: RedaktionenEfter mere end 25 år i transportens tjeneste stopper Michael Svane til nytår som branchedirektør i Dansk Industri (DI Transport) for at fortsætte karrieren et helt andet sted: i byggeriet. Fremover skal han være med til at opføre en række huse helt fra grunden, og det med at ”skal være med til” skal tages helt bogstaveligt
![]() |
Michael Svane er oprindelig uddannet jurist, og efter diverse jobs i Justitsministeriet, Industrirådet og Dansk Arbejdsgiverforening endte han i 1995 i det daværende Danske Vognmænd (nu DTL) som først erhvervspolitisk chef og siden direktør. Han var en af arkitekterne bag skabelsen af DTL i 1999, da Danske Vognmænd, Vognmandsfagets Arbejdsgivere og Foreningen af Danske Eksportvognmænd fusionerede. I 2005 kom han til Dansk Industri som branchedirektør for DI Transport, hvor han har været en markant skikkelse og talsmand for transporthvervet - og det gælder både til lands, til vands og i luften.
DI er nu gået ind i jagten på Michael Svanes efterfølger, og et stillingsopslag efter en ny branchedirektør for DI Transport vil blive offentliggjort hurtigst muligt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
- Færgedriften mellem Danmark og Tyskland er blevet mere elektrisk
- Antallet af nyregistrerede lastbiler er steget
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Affalds- og genbrugskoncern køber tre vognmandsforretninger
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





