Havn på Sveriges østkyst håndterer mere banegods
Fredag 16. april 2021 kl: 13:38
Af: Redaktionen
Den nye havn ved Stockholm - Stockholm Norvik Hamn - der blandt andet rummer en intermodal terminal, tager nu ugentligt mod fuldtlastede godstog fra det sydlige Sverige. Godset er tidligere blevet transporteret med lastbil ad landevejene
Transporterne med tog er sat på sporet af nærsøfartsrederiet Containerships i samarbejde med togoperatøren Green Cargo.
Godset kommer til Sverige fra Spanien, Portugal og Storbritannien og skal ende i Stockholmsområdet. Den anden vej har togene gods med, som skal ud af Sverige.
Den intermodale togforbindelse forlænger den søgående Scanbaltic forbindelse, som Containerships opererer til og fra Den Iberiske Halvø og Storbritannien.
Containerterminalen i Stockholm Norvik Hamn drives af Hutchison Ports, der er verdens største terminaloperatør med 52 havne i 27 lande. Stockholms Hamnar ejer og har ansvaret for driften af jernbanelinien og tilbyder sammen med Green Cargo en landsdækkende baneløsning.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lagerudlejning i Horsens er årets største
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Nye asfalttyper kan begrænse CO2-belastningen
- Højesteret har taget stilling til bødeudmåling for overtrædelse af godskørselsloven med videre
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Varebiler levede op til nye regler
- Pakkebud fandt stoffer
- Vækst får sengetøjsvirksomhed til at leje lager ved Horsens
- Veteranlastbilrally kører igen
- Entreprenør har en løsning med tre-akslet city jord tiptrailer
- Færgerederi anker afgørelse fra Konkurrencerådet
- Lattergas i større mængder er farligt gods
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




