Vejhjælpen kommer cyklende
Fredag 16. april 2021 kl: 12:04
Af: RedaktionenSOS Dansk Autohjælp har indkøbt to el-cykler med lad, der kan rumme udstyr nok til at klare de mest gængse vejhjælpsassistancer. Et hold reddere er på kursus i at betjene cyklerne, der kommer op på en 150 kg, når cyklerne er pakket med eksempelvis donkraft, reservedunk, værktøj og to reservebatterier. Cyklerne, der er specialtilpasset SOS Dansk Autohjælp, skal i første omgang være en del af servicen i Hovedstaden og bidrage til, at hjælpen kommer hurtigere frem end i dag, hvor det især i myldretiden kan tage 20-25 minutter for en autohjælps-bil at komme frem
![]() |
Cyklerne forventes at komme på cykelstierne 1. maj, hvor de dagligt kommer til at køre i København for at nødtætte punkterede hjul, yde starthjælp og hjælpe uheldige bilister, der er kommet til at låse sig ude.
Fakta:
- Elcyklerne har en rækkevidde på 100 kilometer på en opladning
- Seks uddannede reddere har været på kursus i betjeningen af vejhjælpscyklerne
- Inklusive udstyr vejer hver cykel ca. 150 kg
- Vejhjælpscyklerne kan udføre assistance indenfor: Nødtætning, hjulskift, døroplukning, rudeafdækning og starthjælp til både 12 og 24 volt
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





