I Herning Kommune kan pensionister køre med bus for en krone om dagen
Torsdag 14. januar 2021 kl: 21:14
Af: RedaktionenEt nyt pensionistkort gør bustransport i Herning Kommune noget billigere. Med det nye buskort, der koster 365 kroner og gælder et år, kan pensionister og førtidspensionister rejse frit med bus i Herning Kommune døgnet rundt
Hvis man er i målgruppen, og køber over 16 enkeltzonebilletter om året, kan det betale sig at investere i det nye pensionistkort.
Pensionistkortet er ikke gratis at indføre. Derfor har sagen også været diskuteret politisk, og det endte med, at pensionistkortet blev beskrevet i det seneste budgetforlig i Herning Kommune, som 28 af byrådets 31 medlemmer står bag.
Herning Kommune har dermed forpligtet sig til at dække den tabte indtjening, der kommer ved at tilbyde pensionistkortet til en krone om dagen.
Det betyder, at Midttrafik hvert år modtager cirka 900.000 kroner i kompensation. Penge, der ifølge formanden for Teknik- og Miljøudvalget i Herning Kommune, Joan Hansen, er givet godt ud.
- Vores pensionister og førtidspensionister bruger ofte bussen, og mange vil derfor få glæde af ordningen. Nogle er måske endda afhængelige af at kunne tage bussen, og derfor synes vi, det giver mening at prioritere denne gruppe borgere, siger hun og fortsætter:
- Pensionistkortet har desuden været et stort ønske fra Ældrerådets side, så derfor er jeg rigtig glad for at det nu bliver et tilbud i Herning Kommune.
Kortet giver fri bustransport indenfor kommunegrænserne. Hvis man skal rejse ud af kommunen, skal man blot betale for de zoner, der ligger udenfor Herning Kommune.
Kortet skal bestilles via Midttrafiks webshop på trafikselskabets webside.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Magasinet Bus 10 - 2026 er udkommet
- 81-årig motorcyklist stødte sammen med bus og mistede livet
- Kommunale ø-færger får støtte fra staten til at betale for dieselolie
- Grønlands nye internationale lufthavn i Ilulissat er blevet godkendt
- Region inviterer til debat om fremtidens transport
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul
- Taxichauffør kørte for hurtigt og fik sin bil beslaglagt
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Nyrenoveret banegård i Aarhus er klar til at blive fejret
- Busmesse i Italien har over 100 udstillere
- Til ungdommen
- Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




