Gebyr for ændringer til udstedte varebilstilladelser svarer til tidsforbruget
Onsdag 1. juli 2020 kl: 13:32
Af: RedaktionenGebyret for ansøgninger om ændringer til allerede udstedte varebilstilladelser ændres, så en ansøgende virksomhed ikke længere skal betale for ændring pr. tilladelse, men i stedet for den med ansøgningen brugte sagsbehandlingstid. Færdselsstyrelsen oplyser, at der skal betales gebyr for sagsbehandlingstiden uanset om man får afslag på sin ansøgning om ændringer eller ansøgningen godkendes og der udstedes nye varebilstilladelser
Har en virksomhed, inden ikrafttrædelse af det ændrede gebyr, ansøgt om godkendelse af ændringer og på den baggrund fået udstedt nye varebilstilladelser, kan virksomheden ansøge Færdselsstyrelsen om tilbagebetaling af det for meget betalte gebyr.
Beløbet, der betales tilbage, vil være differencen mellem det betalte beløb pr. tilladelse og en udregnet pris på baggrund af den konkrete sagsbehandlingstid.
Kendes sagsbehandlingstiden ikke præcist, estimeres det, hvad der forventeligt ville være af sagsbehandling på den konkrete sag efter en vurdering af sagens kompleksitet.
Interesserede kan læse “Bekendtgørelse om Færdselsstyrelsens gebyrer og afgifter på vejtransportområdet” her:
Interesserede kan læse “Bekendtgørelse om Færdselsstyrelsens gebyrer og afgifter på vejtransportområdet” her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastvognstog med kartofler på ladet kørte op i bus
- Otte elektriske biler skal distribuere mejeriprodukter
- Vognmand i Nordjylland tog to en slags og en tredie af en anden
- Storebæltsbroen skal løftes 84 gange
- Discountkæde er oppe på at have 50 elektriske lastbiler
- Selvstændig lastbilimportør fortsætter importen af japansk mærke
- Nedbygget maskintrailer med dobbelte hydrauliske ramper har 6.100 mm udtræk
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Indisk koncern køber italiensk producent af busser og lastbiler
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Politiet fandt 10.070 ulovlige puff bars i varebil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




