Betonkanonerne bliver kørt i stilling
Mandag 29. juni 2020 kl: 10:25
Af: Redaktionen
Virksomheden Unicon A/S, der blandt andet leverer støbebeton til byggerier, har udvidet sin vognpark med flere Volvo FM-lastvogne opbygget med betonblandere
Volvo Truck Center Danmark A/S er i øjeblikket i gang med en større leverance til Unicon A/S. I tilbuds og ordrefasen har brændstoføkonomi, hensyn til miljøet og sikkerhed været vægtet højt.
Forvognene er Volvo FM430 med 11 liters motorer, mens trækkerne er Volvo FM460 med 13 liters motorer.
Bilerne er leveret med optimeret bagtøjsudveksling uden navreduktion og ECO-software til gearskiftet for at forbedre både brændstoføkonomi og ydeevne.
Når det gælder sikkerhed er bilerne eksempelvis udstyret med Volvo Dynamic Styring med Lane Assist og personlig indstilling, vognbane assistent (højre sving), Adaptive Cruise Control, ESP bremser, FMX-spejle som forbedre udsynet samt cyklist- og bakkamera.
Opbygningen af både forvogne og trailer er leveret af Jørn Glad A/S i samarbejde med Liebherr.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Afskaf puljeordninger - giv fradrag i stedet
- Jysk sengelager bygger nyt distributionscenter i Spanien
- Sydvestjysk havn får endnu en lokal medejer i sit ejendomsselskab
- Partnerportal skal lette hverdagen for transportvirksomheder
- Fagforbund for chauffører og andre transportfolk får ny formand
- Europæisk erhvervsliv giver EU et stort løfte
- Færdselsstyrelsens bemandende takografekspeditioner lukkede onsdag
- Danmarks største erhvervshavn skruer på for forventningerne
- Sikkerhedstest giver fem stjerne til to tyske og to svensk lastbilmodeller
- Brolægger lægger ud med en ny fire-akslet forvogn med kroghejs
- Lastbil i soloulykke spærrede hovedvej
- Pakkebud blev truet på livet
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |