Traileren er mellemste led i vogntoget
Onsdag 24. juni 2020 kl: 15:05
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny to-akslet link-trailer, som skal være bindeleddet mellem forreste trækker og bagerste trailer, til König Kurér & Transport A/S i Haderslev
Den nye to-akslede link-trailer er fra Kel-Berg og bygget op med over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger og med cykelistværn efter danske regler i højre side. På chassisets længdevanger er der monteret tre sæt færgeringe efter DIN-standarden, mens der i bagenden er monteret to trækkroge. Der til kommer to udtrækbare støtteben.
Gardinopbygningen har skydetag, der kan åbnes 70 procent. Bunden, der er udført i 28 mm hårdttræsplanker med syv binderinger i hver kantskinne i henhold til svensk standard. I hver side er der to forskydelige sidestolper og samlet 16 brædder.
Traileren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser og har en tilladt totalvægt på 36.000 kg.
Den nye linktrailer er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler
- Skatte- og vækstministeren vil afskrive 6,3 millioner mindre gældsposter
- Politiet fandt frem til palletyve
- Transportfond donerer omkring 2,3 millioner kroner til transportprojekter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen
- Udvidet motorvej E45 mellem Vejle og Skanderborg åbner inden for en måned
- Narkopåvirket mand kørte ind i lastbil
- Vognmand hentede sin nye tre-akslede gardintrailer lige i nærheden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



