Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Traileren er mellemste led i vogntoget

Onsdag 24. juni 2020 kl: 15:05
Af: Redaktionen

Traileren er mellemste led i vogntoget

Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny to-akslet link-trailer, som skal være bindeleddet mellem forreste trækker og bagerste trailer, til König Kurér & Transport A/S i Haderslev

Den nye to-akslede link-trailer er fra Kel-Berg og bygget op med over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger og med cykelistværn efter danske regler i højre side. På chassisets længdevanger er der monteret tre sæt færgeringe efter DIN-standarden, mens der i bagenden er monteret to trækkroge. Der til kommer to udtrækbare støtteben.


Gardinopbygningen har skydetag, der kan åbnes 70 procent. Bunden, der er udført i 28 mm hårdttræsplanker med syv binderinger i hver kantskinne i henhold til svensk standard. I hver side er der to forskydelige sidestolper og samlet 16 brædder.


Traileren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser og har en tilladt totalvægt på 36.000 kg.


Den nye linktrailer er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
- Styrket beredskab skal gøre transportsektoren mere robust
- Flere virksomheder i Danmark sender breve fra udlandet
- Danmarks første asfaltstrækning med netto nul CO2 bliver lagt ud ved Herning
- Tysk transportfirma bestiller 500 lastbiler med gasmotorer
- Fremtidens selvkørende transport tilhører dem, der sætter den på vejene
- Lastbilchauffør har fået 20 dagbøder
- Leverandør af elektiske varebiler tager sin nye varebil med på el-bilmesse
- Tysk transportkoncern køber op i Skotland
- Vognmandsfirma i Helsinge er endt i Skifteretten
- Vognmandsfirma i Horsens tog to med fire asker og tip med fra Hedensted
- Vinduesproducent åbner yderligere for elektriske transport med lastbiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst