Molokkerne tømmes med kran
Tirsdag 23. juni 2020 kl: 12:43
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo’s afdeling i Odense har samarbejde med Volvo-forhandleren Autohuset Vestergaard leveret en Hiab-kran monteret på en fire-akslet Volvo FM500 til Odense Renovation A/S, der arbejder med indsamling og bortskaffelse af affald
Kranen er en Hiab X-HiPro 232 E-4 XSD med fire hydrauliske udskud, der rækker ud til 12,8 meter. Kranen er leveret med XS Drive-radiostyring og Space X4-elektronisk overvågningssystem. Odense Renovation A/S har tilvalgt CTC - krantipkontrol (Semi automatisk kranstyring, der holder kranens bevægelse i lige linje både vandret og lodret) samt SAF (Semiautomatisk parkering og udpakning) på kranen.
Kranen er monteret bag førerhuset på det fire-akslede Volvo FM500-chassis, der har tripple bogie med stålfjedre på forakslen og luftaffjedring på de tre bagerste aksler.
Kranen er desuden monteret med flasketømmer med manuelt indstik, som betjenes over kranens grab/rotor funktion. Det er monteret indvendigt i kranarmen og bruges til tømning af flaskecontainere og molokker med to-krogssystem. For lang levetid og nemmere vedligehold er der monteret Groeneveld-centralsmøreanlæg OnePlus.
Om molokker:
- Molokker er i denne forbindelse delvist nedgravede affaldscontainere
- En molok er i andre forbindelse navnet på en lille australsk øgle i agam-familien. Den lille øgle kan blive op til 20 centimeter lang
- Molok er også betegnelse på en gud i oldtiden, hvortil der blev ofret børn ved brænding
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Entreprenør tager maskinerne på ny fire-akslet maskintrailer
- Vognmand i Holstebro kan sætte to stjerner i stikket
- Investeringer i land-infrastruktur kan blive katalysatoren for næste vækstfase
- Færre færger fragtede flere biler
- - Det er tilfredsstillende
- Ændringer i køre- og hviletidsbekendtgørelsen bliver udsat
- Decembers nummer ét var dobbelt så stor som nummer to
- Ulovlige overhalinger udløste straksbøder
- Danske køretøjer kan synes i udlandet
- Bestanden er vokset med en procent
- Tysk transportvirksomhed har fået køletrailer nummer 1.000
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


