Økonomisk ekspertgruppe kommer med forslag til udfasning af hjælpepakker
Onsdag 27. maj 2020 kl: 13:09
Af: RedaktionenTre professorer i økonomi har onsdag afleveret en rapport med input, som kan bruges til kommende drøftelser om at udfase økonomiske hjælpepakker, som S-Regeringen med opbakning i Folketinget lancerede i sidste halvdel af marts i forbindelse med indsatsen for at dæmme op for spredning af corona-virus
Den økonomisk ekspertgruppe blev af Folketinget bedt om at komme med input til, hvordan de midlertidige hjælpepakker, som holder hånden under danske virksomheder og arbejdsplaser i corona-tiden, kan udfases. Ekspertgruppen har afleveret sin rapport med en række vurderinger til S-Regeringen, som vil drøfte rapporten med Folketingets partier og arbejdsmarkedets parter.
Ekspertgruppen er blandt andet blevet bedt om at komme med input til modeller for afvikling af hjælpepakkerne, som understøtter job, samt mulige målrettede initiativer til fortsat at holde en hånd under specifikke brancher, der er midlertidigt påvirket af restriktioner.
Den økonomiske ekspertgruppe består af følgende tre eksperter:
- Professor Torben M. Andersen (formand)
- Professor Michael Svarer
- Professor Philipp Schröder
Interesserede kan læse rapporten fra de tre professorer her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Busterminalerne i Rudkøbing og Otterup bliver opgraderet
- Nyt samarbejde giver gratis bus og tog til kunst
- Flextur skal køre hele natten i tre kommuner
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
- Passagertallet i Danmarks største lufthavn kom højere op i marts
- Specialmalet fly markerer 80 års jubilæum
- Asfaltarbejde på motorvej ved Horsens vil påvirke trafikken frem til juli
- Nyt samarbejde skal øge virksomheders mulighed for at få arbejdskraft
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Stationen i Hillerød skal bygges om til gennemgående tog
- Magasinet Bus 3 - 2026 er udkommet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




