Midtjysk kommune vil sætte strøm til skraldet
Tirsdag 14. januar 2020 kl: 10:47
Af: RedaktionenFra 1. januar 2021 vil omkring 10.000 husstande i Herning Kommune blive betjent af fire elektriske skraldebiler
Overgange til el-skraldebiler i Herning Midtby, Snejbjerg, Lind og Tjørring betyder, at Herning Kommune årligt vil skære sit CO2-udslip ned med omkring 100 ton CO2 og samtidig reducere udslippet af partikler. Derudover vil borgerne opleve mindre støj fra skraldebilerne i bybilledet. Skraldebilerne indrettes med to kamre, som kan tømme kommunens nye to-delte affaldsbeholdere.
Det er politisk besluttet, at affaldet i Herning Kommune fra 1. januar 2021 skal sorteres i fire fraktioner og indsamles henholdsvis hver 2. og 4. uge i nye to-delte affaldsbeholdere. Den ene affaldsbeholder er til madaffald og restaffald, mens den anden er til papir/pap og metal/glas/plast. Sorteringen betyder, at en større andel af affaldet kan genanvendes. Dermed reduceres det samlede ressourceforbrug.
Forventningen er, at brugen af el-biler og sorteringen i flere fraktioner gør det lidt dyrere at få tømt affald, hvorfor affaldsgebyret vil stige. Udgiften til renovation i Herning Kommune ligger imidlertid meget lavt og vil efter en stigning ligge på niveau med omkringliggende kommuner.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Decembers nummer ét var dobbelt så stor som nummer to
- Ulovlige overhalinger udløste straksbøder
- Danske køretøjer kan synes i udlandet
- Bestanden er vokset med en procent
- Tysk transportvirksomhed har fået køletrailer nummer 1.000
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
- Lastbilchauffør blev fløjet til Rigshospitalet efter uheld
- 2025 manglede en enkelt
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Flyttevirksomhed i Hvidovre har fået 12-tons flyttebil med veksellad
- Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


