Politiet gennemførte en stor kontrol af tunge køretøjer
Fredag 6. december 2019 kl: 13:06
Af: Redaktionen81 lastbiler og et større antal varebiler blev tirsdag i denne uge vinket ind til kontrol, da Tungvognscenter Syd hos Sydøstjyllands Politi gennemførte en stor tungvognskontrol på Motorvej E45 ved Rasteplads Oksekær V nord for Padborg
Kontrollen, der blev foretaget i samarbejde med personale fra Miljøstyrelsen, Skat, Toldstyrelsen, Færdselsstyrelsen og Rigspolitiet, resulterede i 15 sager, mens en sag om mulig overtrædelse af blandt andet reglerne for cabotagekørsel stadig efterforskes.
- Når vi foretager en tungvognskontrol som denne i samarbejde med andre myndigheder, får vi en unik mulighed for at kontrollere de tunge køretøjer for mange andre ulovligheder end trafikfarlige forhold, siger vicepolitiinspektør Jesper Engelund fra Sydøstjyllands Politi.
De 15 sager, som blev afdækket i forbindelse med kontrollen, omhandler følgende områder:
- Reglerne vedrørende grænseoverskridende affaldstransporter
- Reglerne vedrørende transport af farligt gods
- Fejl og mangler på køretøjer
- Udenlandske lastbilers betaling af vejbenyttelsesafgift
- Våbenloven - to våben blev fundet af toldere i en udenlandsk varebil
- Ulovlig anvendelse af prøveskilte (udførsel af godstransport)
- Kørsel under påvirkning
- To køretøjer fik kørselsforbud på grund af fejl og mangler. Det ene køretøj, en dansk sættevogn, var godkendt ved syn inden for den seneste uge, men kontrollen afdækkede alligevel flere fejl. Den mest graverende var, at der på en af sættevognens aksler ikke var nogen bremsevirkning, siger vicepolitiinspektør Jesper Engelund.
Derudover blev seks køretøjer indkaldt til syn.
Det var dog ikke kun store køretøjer, der var en tur forbi tungvognskontrollen. En personbil havde ikke bemærket, at det kun var lastbiler, der blev ledt ind på rastepladsen. Det fangede naturligvis kontrolpersonalets interesse, som efter en narkotikatest kunne konstatere, at føreren var påvirket.
Om Tungvognscenter Syd
- Tungvogncenter Syd varetager - lige som de andre Tungvognscentre - den operative kontrol af tunge køretøjer
- Tungvognscentrets arbejdsområde er primært varetagelse af den operative vejsidekontrol, der omhandler kontrol af lastbiler, busser samt traktorer og landbrugsredskaber på vejnettet
- Opgaverne er blandt andet kontrol af køre- og hviletid, farligt gods, særtransporter, miljøfarligt affald, overholdelse af miljøzoner, dyretransporter samt cabotagekørsel
- Tungvognscenter Syd har base i Sydøstjyllands Politi og dækker et geografisk område svarende til tre politikredse: Fyns Politi, Syd- og Sønderjyllands Politi samt Sydøstjyllands Politi
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
- Grisetransport brød i brand og spærrede motorvej i Sønderjylland
- Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Lastbil kørte med skader på fordæk
- Ældre kvinde blev påkørt af en lastbil på P-plads
- Første uge i november byder på trafikale gener på vej til havnen i Aarhus
- Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




