Flere nye lastbiler er kommet ud at køre
Mandag 17. juni 2019 kl: 14:46
Af: RedaktionenI løbet af årets første fem måneder er der kommet 2.240 nye lastbiler ud at køre på de danske veje. Det er en stigning på 6 procent i forhold til den samme periode sidste år, hvor der nyregistreret 2.114 lastbiler
I maj i år blev der nyregistreret 494 lastbiler, hvor der i maj sidste år blev nyregistreret 446. Det giver en fremgang på 10,8 procent.
- Det går rigtig godt med lastbilsalget og maj blev ganske flot - det er vi naturligvis tilfredse med. Og det er vi særligt, fordi det også er en indikator på, at der er godt gang i hjulene i ’erhvervsdanmark’, siger direktør for De Danske Bilimportører Gunni Mikkelsen, der peger ppå, at efterspørgslen efter lastbiler har været høj længe - både herhjemme og i resten af Europa.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Lastbilbestande blev en smule mindre i februar
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Litauisk lastbilchauffør smuglede 125 kg kokain gemt i ombygget dieseltak
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




