Magasinet Bus 12 - 2016 er udkommet
Mandag 19. december 2016 kl: 10:40
Af: RedaktionenI dette nummer af Magasinet Bus, der er vinterens første, skriver vi om en af årets bedste busoperatører hos Midttrafik, om cykler med busser, om billigere busrejser overlange afstande og om trådløs opladning af el-busser. Vi skriver også om tilgængelighed eller mangel på samme i busser og tog, om flere busser på gader og veje og om tættere trafik og mere egoistiske trafikanter.
Turistchauffør Lars Bregnbak skriver fra sit førersæde om fremgang, og en undersøgelse viser, at virksomhederne har fået lidt sværere ved at finde de rigtige medarbejdere. Vi har også en artikel om nummerpladelæsere i politiets patruljevogne, og om et brandvæsen, der kørte med passagerer uden tilladelse. På taxi-området kan vi blandt andet fortælle om en ny taxi-app, der skal gøre det enklere og mere moderne at tage en taxi - og betale for turen. Vi har også et interview med Trine Wollenberg, der er direktør i Dansk Taxi Råd. Hun peger på, at taxierhvervet er presset af forældet lovgivning
Du kan hente dit eget eksemplar af Magasinet Bus 12 - 2016 her:Læse det online her:
Eller læse det i en bladreudgave nedenfor.
God læselyst
Redaktionen
NB: Tidligere numre af Magasinet Bus kan hentes her:
Nåede du ikke at hente Magasinet Bus 11 - 2016, kan du hente det her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Busterminalerne i Rudkøbing og Otterup bliver opgraderet
- Nyt samarbejde giver gratis bus og tog til kunst
- Flextur skal køre hele natten i tre kommuner
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
- Passagertallet i Danmarks største lufthavn kom højere op i marts
- Specialmalet fly markerer 80 års jubilæum
- Asfaltarbejde på motorvej ved Horsens vil påvirke trafikken frem til juli
- Nyt samarbejde skal øge virksomheders mulighed for at få arbejdskraft
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Stationen i Hillerød skal bygges om til gennemgående tog
- Magasinet Bus 3 - 2026 er udkommet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




