Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kinesiskbyggede containerkraner bliver fjernstyrede

Onsdag 1. april 2020 kl: 13:06
Af: Redaktionen

Kinesiskbyggede containerkraner bliver fjernstyrede

Norvik Hamn, der er en del af Stockholms Hamnar, og som er ved at blive udbygget til Sveriges nye godshavn, er blevet udstyret med nye kraner. De to nye super post-panamaxkraner er bygget i Shanghai i Kina, mens deres styresystemer er leveret af svenske ABB

Kranerne er 120 meter høje og kan løfte knap 80 ton. Kranerne kan række over 22 containere, der stor side om side. Deres højde betyder, at kranerne kan betjene verdens største containerskibe uden nogen højdebegrænsning.


Kranerne fjernstyres fra hovedbygningen i Norvik Hamn - altså uden kranførere - og 80 procent af et løft vil være automatiseret


De to nye super post-panamaxkraner ankom med special-skibet »Zhen Hua 32« 18. marts. Efter planen skal den nye Stockholm Norvik Hamn åbne i maj. Containerterminalen skal drives af Hutchison Ports, der er en af verdens største containeroperatører med 52 havne i 27 lande.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Havneselskab har en længere krydstogtsæson
- Hurtigfærger får støtte fra Staten
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Elektrisk terminaltraktor med fire-hjulstræk var på turné
- Branchen for godstransport til søs har haft besøg af konkurrencemyndighederne
- Rederier kom med klare budskaber til er­hvervs­mi­ni­ste­ren
- Producent af malkeudstyr holder styr på kompleks logistik med hjælp fra logistik-rådgiver
- Rederi åbner direkte rute mellem Marokko og Nordeuropa
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
- Rapport fortæller om kvinder som sømænd
- Rederikoncern melder om afdæmpet udvikling
- Transportministeren inviterer til ø-topmøde

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst