Fynsk vognmand kerer sig om kvalitet
Fredag 10. maj 2019 kl: 09:16
Af: Redaktionen
Snave Vognmandsforretning på det sydvestlige Fyn har koblet en ny fire-akslet Scania-forvogn for en ny Nopa-kærre med pendeltip
Sawo i Odense har opbygget forvognen med et Nopa Hardox-pendeltip af typen FTSHV 320 og leveret kærren med en tilsvarende opbygning af typen KTSH 240.
Vognmand Morten Jørgensen, der er tredie generation bag rattet af vognmandsforretningen i den lille fynske landsby, som blev landskendt, da Polle fra Snave i TV-reklamernes barndom reklamerede for telefoner, havde behov for en “jordbus”, der kunne håndtere alle materialer og valgte derfor Sawo som leverandør af opbygning af forvogn og Nopa-kærren.
Snave Vognmandsforretning har blandt andet specialiseret sig indenfor jordflytning og jord-forureningssager for nogle at Fyns større og mindre entreprenør firmaer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kommune har beholdt postomdeler
- Modelprogram bliver udvidet
- Ny leverandør sikrer batterier til svenske lastbiler
- Dyrere transport får engrosvirksomhed til at nytænke afhentning
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
- Tip-trailer med fire-aksler har plads til 37 kubikmeter jord under automatisk rullepresenning
- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





